Yüksek Cezalarla Karşılaşmamak için E-Tebligat Sisteminin Önemi ve Yönetimi

Yüksek Cezalarla Karşılaşmamak için E-Tebligat Sisteminin Önemi ve Yönetimi

04.12.2018 15:09

Elektronik Tebligat; Mükellefe tebliği gereken, vergilendirmeyi ilgilendiren ve hüküm ifade eden evraklar ile elektronik imzalı yazıların, yetkili makamlar tarafından mükelleflerin veya ceza sorumlusunun elektronik adreslerine E-Tebligat sistemi tebliğ edilmesi işlemidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.

213 sayılı Kanun hükümlerine göre tebliği gereken evrak, Başkanlık tarafından elektronik imza ile imzalanarak vergi dairesi adına, tebliğ yapılacak muhatabın elektronik tebligat adresine iletilecektir.

Kanunun 107/A maddesi gereğince, elektronik imzalı tebliğ evrakı, muhatabın elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacaktır.

Mükellefler https://intvrg.gib.gov.tr adresinden; kullanıcı kodu, parola ve şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki E-Tebligat İşlemleri bölümüne tıklayarak, tüzel kişiliğin Elektronik Tebligat sistemine gönderilen belgelerini görüntüleyebilir, hangi tarihte tebliğ edildiğini görebilir ve belgenin çıktısını alabilirler.


Mükellefler tebliğlerle ilgili sorun yaşamamak için; öncelikle aşağıda ekran görüntüleri yer alan; Kullanıcı İşlemleri bölümündeki E tebligat Aktivasyon Bilgileri Güncelle butonunda bulunan


Konuyla ilgili detaylı bilginin devamı için>>

5N1K

Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

SİSTEM MEDYA

Sizin İçin Hazırladığımız Basılı ve Görsel Yayınlara Buradan UlaşabilirsinizTIKLAYINIZ
Size yardımcı olabileceğimiz her konuda danışmanlarımıza ulaşmak için.