YEME İÇME HİZMETLERİNDE KDV ORANLARINDA SUİSTİMAL VE BELİRSİZLİKLERİ ORTADAN KALDIRAN TEBLİĞ YAYIMLANDI! - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Yillik İşletme Cetveli̇ni̇ Vermek İçi̇n Son Gün 30 Ni̇san!
YILLIK İŞLETME CETVELİNİ VERMEK İÇİN SON GÜN 30 NİSAN!
17 Nisan 2024
Sistem Global Danışmanlık 2024 Bi̇ri̇nci̇ Dönemde Enflasyon Düzeltmesi̇ Yapilmayacak!
2024 BİRİNCİ DÖNEMDE ENFLASYON DÜZELTMESİ YAPILMAYACAK!
30 Nisan 2024
Sistem Global Danışmanlık Yillik İşletme Cetveli̇ni̇ Vermek İçi̇n Son Gün 30 Ni̇san!
YILLIK İŞLETME CETVELİNİ VERMEK İÇİN SON GÜN 30 NİSAN!
17 Nisan 2024
Sistem Global Danışmanlık 2024 Bi̇ri̇nci̇ Dönemde Enflasyon Düzeltmesi̇ Yapilmayacak!
2024 BİRİNCİ DÖNEMDE ENFLASYON DÜZELTMESİ YAPILMAYACAK!
30 Nisan 2024

YEME İÇME HİZMETLERİNDE KDV ORANLARINDA SUİSTİMAL VE BELİRSİZLİKLERİ ORTADAN KALDIRAN TEBLİĞ YAYIMLANDI!

Sistem Global Danışmanlık Yeme İçme Hi̇zmetleri̇nde Kdv Oranlarinda Sui̇sti̇mal Ve Beli̇rsi̇zli̇kleri̇ Ortadan Kaldiran Tebli̇ğ Yayimlandi!

Bilindiği üzere 7346 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 10 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, mevcut %18 uygulanan KDV oranları %20’ye, %8 KDV’ye tabi teslim ve hizmetlerin KDV oranı %10’a, yükseltilmişti. 51 No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği’nin 1 No’lu KDV Genel Uygulama Tebliği’nde yiyecek içecek hizmetlerinde getirmiş olduğu tüm değişiklikleri sizler için aşağıda kısaca özetledik.

İlgili tebliğ ile örnek durum ve olaylar artırılmış ve açıklamalara yer verilmiştir. Buna göre;

• Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler (hazır yemek şirketleri dâhil), lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde KDV oranı (bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç) %10 olarak belirlenmiştir.

• İndirimli oran uygulanan yerlerde verilen hizmetler içinde alkollü içecek servisinin de bulunması halinde, hizmetin alkollü İçeceklere ilişkin kısmına (%20) KDV oranı uygulanması gerektiği anlaşılmaktadır.

• Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yapmaları halinde de tüm satışların aynı mahiyette olduğuna değinilmiştir.

• Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları gıda maddeleri satışları da örnek durumla açıklanmış ve bir büfenin çay tost yapması halinde %10 oranında KDV uygulayacağı örnek olaylarla anlatılmıştır.

Konaklama Tesislerine ait – Lokanta, restaurant, restaurante, – Alakart lokantası, – Kahvaltı salonu, – Açık yemek alanı, – Yemek terası, – Kafeterya, snack bar, vitamin bar, – Pasta salonu, – Lobi’lerde verilen yeme içme hizmetlerinde de %10 oranında KDV uygulanacağına değinilmiştir.

• İşletmelerin çalışan personellerine vermiş olduğu yemek çeki, kuponu ve kartlarının kullanıldığı yemek hizmetlerinde organizatör firmalarında %10 oranında KDV uygulanacağı,

• Gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerlerde verilen hizmetler (%20) oranında KDV’ye tabi olduğu belirtilmiştir.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Şirketinizin Kuruluşundan Globalleşmesine Kadar Her Adımda Sizinle Birlikte Yürüyoruz…