Birleşme ve Satın Alma (M&A)

Birleşme ve Satın Alma (M&A) Nedir?

Türkçesi Birleşme ve Satın Alma olan M&A (mergers and acquisitions) iki veya daha fazla şirketin alım ve satım işlemleri ve süreçlerini ifade eder.

Şirket birleşmelerinin iki türü vardır;
1. Bir ticaret şirketinin diğerini devralması, “devralma şeklinde birleşme”
2. Ticaret şirketlerinin yeni bir şirket içinde bir araya gelmeleri “yeni kuruluş şeklinde birleşme”

Birleşme ve devralma işlemlerinde sürecin başarıyla sonuçlanabilmesi birçok firma bu zorlu ve karışık süreçte Birleşme ve Satın alma Danışmanlığı desteği almayı tercih etmektedir.

Detaylı bilgi almak için formu doldurun size ulaşalım

Çözümler Formu

Şirketlerin Birleşme ve Satın Alma İşlemlerini tercih etmesinin nedenleri nedir?

Şirketler daha yüksek kârlar elde etmek için şirket satın alma yapabilirler. Büyüme dönemlerinde yapılan birleşme ve satın alma işlemleri ile şirketler başka pazarlara erişim imkânı da elde ederler. Bu senaryonun aksinde, Dünya ekonomisinin zorluk yaşadığı veya sektöre özel sorunların olduğu dönemlerde bireylerin olduğu gibi şirketlerin de hayatlarını sürdürebilmeleri için finans kaynaklarına ihtiyaçları olabilir.

Şirketin yatırımları için doğru hedefler belirlemek, bazen de hedef şirketi doğru yatırımcıya doğru zamanda yönlendirmek ve yatırımcıya giderken, şirket değerini artırıcı önlemler almak gerekir. Bu doğrultuda sadece kârlı şirket olmak yeterli değildir, aynı zamanda nakit üreten bir şirket da olmak gerekir. Yatırım arayan şirketlerin yatırımcı sunumlarının objektif ve doğru stratejiler ile oluşturulması, yatırımcı şirketler açısından da yatırım yapılacak tarafın Şirket Değer Tespiti ve Due-Diligence Çalışmalarının titizlikle yürütülmesi çok önemlidir. Özellikle uluslararası birleşme ve satın alma işlemlerinde, pazara ilişkin tecrübe de büyük bir önem arz etmektedir.

 

Sistem Global ve Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı

Sistem Global olarak, müşterilerimize Şirket Birleşme ve Satın Alma (M&A) işlemlerinde uluslararası standartlarda uçtan uca bütünleşik danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Yatırımcıları girişimciler ile buluştururken sahip olduğumuz önemli iş birlikleri ve bugüne kadar edindiğimiz yerel ve globaldeki iş birliklerimiz ile M&A pazarına ilişkin tecrübelerimizi katma değere dönüştürüyoruz.

Hizmetlerimizin İçerikleri:

  • Şirketlerin mali durum analizini yapmak, bu analizler ışığında finansal stratejiler gerçekleştirmek, nakit yönetimi danışmanlığı ve verimlilik analizleri yapmak.
  • Şirketleri doğru yatırımlara yönlendirme amaçlı business plan, proje fizibiliteleri ve sermaye bütçelemesi çalışmalarını yapmak.
  • Girişimci ve yatırımcının buluştuğu noktada, satın alınacak şirketler özelinde finansal ve vergisel riskleri tespit etme amaçlı due diligence raporları hazırlamak.
  • Şirketlerin değerini, yani faaliyetlerinin matematiksel karşılığını tespit etmek ve bu değeri etkileyen; faaliyet oranları, ülke ekonomisi değişkenleri, sektör dinamikleri vb. unsurların değiştiği durumdaki hassasiyet analizlerini yapmak.

Yayınlarımız

Bültenler

 

Günceli yakalamak için bültenimize

Ebulten Form