OHAL KAPSAMINDAKİ İLLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VE FESİH YASAĞI GETİRİLDİ - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Deprem Ve Mücbi̇r Sebep Koşullarinda Kdv Uygulamalari Ve Kdv Güncellemeleri̇
DEPREM VE MÜCBİR SEBEP KOŞULLARINDA KDV UYGULAMALARI VE KDV GÜNCELLEMELERİ
17 Şubat 2023
Sistem Global Danışmanlık Bi̇çaba Da Si̇zden!
BİÇABA DA SİZDEN!
22 Şubat 2023
Sistem Global Danışmanlık Deprem Ve Mücbi̇r Sebep Koşullarinda Kdv Uygulamalari Ve Kdv Güncellemeleri̇
DEPREM VE MÜCBİR SEBEP KOŞULLARINDA KDV UYGULAMALARI VE KDV GÜNCELLEMELERİ
17 Şubat 2023
Sistem Global Danışmanlık Bi̇çaba Da Si̇zden!
BİÇABA DA SİZDEN!
22 Şubat 2023

OHAL KAPSAMINDAKİ İLLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VE FESİH YASAĞI GETİRİLDİ

Sistem Global Danışmanlık Ohal Kapsamindaki̇ İllere Kisa Çalişma Ödeneği̇, Nakdi̇ Ücret Desteği̇ Ve Fesi̇h Yasaği Geti̇ri̇ldi̇

22.02.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile OHAL süresince depremden etkilenen 11 il için üç uygulama getirilmiştir.

OHAL kapsamında çalışma ve sosyal güvenlik alanına ilişkin alınan tedbirlere dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 125) ile deprem bölgesindeki 11 ilde kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve fesih yasağı uygulanmaya başlamıştır.

1-KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI

OHAL süresince, depremden etkilenme durumuna göre Bakanlık tarafından belirlenecek il/ilçelerde bulunan işyerleri ve/veya deprem nedeniyle yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunu belgeleyen işyerleri için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeden işverenlerin başvurusu doğrultusunda kısa çalışma ödeneği verilecektir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi sebebiyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile işverenden tahsil edilecektir.

2-İSTİHDAMIN KORUNMASI AMACIYLA İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

11 ilde OHAL süresince 4857/25-2 numaralı bendinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması veya faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuatına göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyecektir. Bu durumların haricinde yapılan fesih durumunda işverenliğe idari para cezası uygulanacaktır.

3-NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

OHAL ilan edilen illerde 06/02/2023 tarihi itibariyle iş sözleşmesi bulunanlardan;

  • Deprem sebebiyle uygulanan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan,
  • İşyerinin herhangi bir sebeple kapanması veya faaliyetinin sona ermesi sebebiyle iş sözleşmesi feshedilen ve bu kapsamda işsizlik ödeneğine hak kazanamayan,
  • Emekli aylığı almayanlara,

Kısa çalışma uygulanan dönemde ve işsiz kaldıkları süre kadar OHAL süresini aşmama şartıyla günlük 133,44 TL nakdi ücret desteği ödenecektir. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Şirketinizin kuruluşundan globalleşmesine kadar her adımda sizinle birlikte yürüyoruz…