BAZI MAL VE HİZMETLERİN TESLİMİNDE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Gi̇ri̇şi̇m Sermayesi̇ Bulmacasi
GİRİŞİM SERMAYESİ BULMACASI
29 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Tübi̇tak Bi̇deb 2244-Sanayi̇ Doktora Programi Başvuruya Açildi!
TÜBİTAK BİDEB 2244-SANAYİ DOKTORA PROGRAMI BAŞVURUYA AÇILDI!
30 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Gi̇ri̇şi̇m Sermayesi̇ Bulmacasi
GİRİŞİM SERMAYESİ BULMACASI
29 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Tübi̇tak Bi̇deb 2244-Sanayi̇ Doktora Programi Başvuruya Açildi!
TÜBİTAK BİDEB 2244-SANAYİ DOKTORA PROGRAMI BAŞVURUYA AÇILDI!
30 Mart 2022

BAZI MAL VE HİZMETLERİN TESLİMİNDE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR

Sistem Global Danışmanlık Bazi Mal Ve Hi̇zmetleri̇n Tesli̇mi̇nde Uygulanacak Katma Değer Vergi̇si̇ Oranlarinda Deği̇şi̇kli̇ğe Gi̇di̇li̇yor

Bazı mal ve hizmetlerde KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi, oto galericiler ile yat, tekne gibi deniz araçlarında KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkartılmasını içeren Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5359), 29 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili karar kapsamında;

  • Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, diş fırçası, diş macunu, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped vb. ürünlerin teslimlerinde KDV oranı %18’den %8’e indirilmektedir. 
  • Yeme içme hizmetlerindeki birinci sınıf işletme, üç yıldız ve üzeri otel gibi yerler için yapılan ayrım kaldırılarak bu hizmetlerin tamamında KDV oranı %8 olarak belirlenmektedir.
  • Tarife ve GTİP bazlı %8 KDV oranı uygulanan tıbbi cihazlar için, güncel mevzuat düzenlemeleri esas alınarak Sağlık Bakanlığı uygulamaları ile uyum sağlanmaktadır.
  • Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı %18’den %8’e indirilmektedir.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tüm tohumluk ve fidanların KDV oranı %1’e indirilmektedir.
  • Süt sağma makineleri gibi sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile pancar, meyve, yumurta gibi ürünleri ayırmada ve temizlemede kullanılan bazı makineler de, yüzde 8 KDV uygulanan tarım makineleri kapsamına dahil ediliyor.
  • Konut teslimlerindeki KDV oranı yeniden düzenlenerek konutların net alanının 150 m2’ye kadar olan kısmı için %8 (6306 sayılı Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutlarda %1), 150 m2’nin üzerindeki kısımlar içinse (6306 sayılı Kanun kapsamındakiler dahil) %18 olarak belirlenmektedir.
  • Kararın yürürlüğe girdiği tarihten önce yapı ruhsatı alınmış veya kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi yapılmış projeler kapsamında inşa edilen konutlar için eski hükümler uygulanmaya devam edilecektir.
  • Yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinin KDV oranı %1’den %18’e çıkarıldı.
  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerce özel matrah uygulanarak yapılan kullanılmış araç teslimlerinde KDV oranı %18 olarak belirlenmektedir.

İlgili karar 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olup, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecektir.

Kararın tam metnine ulaşmak için tıklayınız>>

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiyi Tecrübeyle Güce Dönüştürüyoruz…