ASGARİ ÜCRET VE TEŞVİKLERDE SON DURUM - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Uk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 3
UK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 3
23 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Uk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - 4
UK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 4
24 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Uk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 3
UK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 3
23 Mart 2022
Sistem Global Danışmanlık Uk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular - 4
UK Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 4
24 Mart 2022

ASGARİ ÜCRET VE TEŞVİKLERDE SON DURUM

Sistem Global Danışmanlık Asgari̇ Ücret Ve Teşvi̇klerde Son Durum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son günlerde sıklıkla dile getirilen asgari ücrete ikinci bir zam yapılacağı yönündeki iddialara açıklık getirirken, 6486 bölgesel teşvik ve ‘yeni istihdam modeli’ olarak adlandırılan, işe yeni alınan çalışanların 3 ay boyunca tüm giderlerini karşılayacak destek hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gaziantep’te düzenlenen Üretim Sürecine Katılım Yeni Bir İstihdam Modeli programı tanıtım toplantısına katılan Bakan Vedat Bilgin, asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamma vurgu yaparak; “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez asgari ücreti yüzde 50 üzerinde attırdık. Bu günlerde yeniden asgari ücret tartışmalarını anlamlı bulmuyorum. Çünkü gerekeni enflasyon farkı ile yaptık. Bu durumlarda işçiyi de iş vereni de düşünmek lazım. Çünkü asgari ücret artarken, iş verenlerin de maliyeti arttı” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile Temmuz ayında asgari ücrete ek zam yapılacağı yönündeki iddialara son noktayı koymuş oldu.

6486 Bölgesel Teşvik Uzatılmadı

İlave 6 puanlık teşvik olarak da adlandırılan bölgesel teşvik 31/12/2021 tarihinde sona ermiş ve 2022/Ocak döneminde 4-5-6/ 6486 sayılı kanunla bölgesel teşvik bildirimi yapılmamıştı. Teşvikin uzatılmayacağı Bakan Bilgin’in son açıklamalarıyla netleşirken, bölgesel teşvik yerine başka bir desteğin başlatılacağı duyuruldu.

Yeni İstihdam Modeli ile işe alınanların 3 ay boyunca tüm giderleri karşılanacak

Üretim Sürecine Katılım Yeni Bir İstihdam Modeli’nin detaylarını açıklayan Bakan Bilgin, yeni modelle işe alınacak kişilerin ilk 3 ay tüm ekonomik giderlerinin (ücret ve sigorta primi) devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

Yeni istihdam modelinin ilkokul, lise, yüksekokul ve üniversite mezunlarını kapsayan, her kesime hitap eden bir model olduğunu vurgulayan Bakan Bilgin, projenin Gaziantep’te başlayacağını sonrasında ülke geneline yayılacağını söyledi.

Teşviklerde Son Durum

  • 2022/Ocak dönemi itibariyle beş puanlık indirimde (5510 teşviki) Türkiye geneli borç sorgulama başladı. Tüzel kişiliğe ait iş yerlerinin birinde kuruma yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması halinde diğer iş yerleri için de beş puanlık indirimden yararlanılamayacaktır.
  • 6111 teşviki (Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdamı Teşviki) ile 7103 (İlave İstihdam Teşviki) 2022 yılında devam etmektedir. Asgari ücrete kadar ücretlerden gelir vergisi istisnası getirilmesi ve AGİ’nin kaldırılması ile 7103 teşvikinin gelir vergisi stopaj teşviki/istisnası 2022 yılında olmayacaktır.
  • 4-5-6/ 6486 sayılı Bölgesel Teşvik 31/12/2021 tarihinde sona ermiştir. Yakında bölgesel teşvikin yerine başka bir destek devreye alınacaktır.
  • Üretim sürecine katılım programı ile tüm kesimlere hitap eden bir destek devreye alınacaktır. Pilot il olarak Gaziantep seçilen destek ile işe alınan çalışanların üç ay boyunca tüm giderlerini Bakanlık karşılayacaktır.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiyi Tecrübeyle Güce Dönüştürüyoruz…