AŞI OLMAYANLARA PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Tübi̇tak Proje Harcamalarinin Beyan Vakti̇ Yaklaşti!
TÜBİTAK PROJE HARCAMALARININ BEYAN VAKTİ YAKLAŞTI!
23 Ağustos 2021
Sistem Global Danışmanlık Gerçek Faydalanici Bi̇ldi̇ri̇mi̇ İçi̇n Son Gün 31 Agustos 2021
GERÇEK FAYDALANICI BİLDİRİMİ İÇİN SON GÜN 31 AGUSTOS 2021
24 Ağustos 2021
Sistem Global Danışmanlık Tübi̇tak Proje Harcamalarinin Beyan Vakti̇ Yaklaşti!
TÜBİTAK PROJE HARCAMALARININ BEYAN VAKTİ YAKLAŞTI!
23 Ağustos 2021
Sistem Global Danışmanlık Gerçek Faydalanici Bi̇ldi̇ri̇mi̇ İçi̇n Son Gün 31 Agustos 2021
GERÇEK FAYDALANICI BİLDİRİMİ İÇİN SON GÜN 31 AGUSTOS 2021
24 Ağustos 2021

AŞI OLMAYANLARA PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Sistem Global Danışmanlık Aşi Olmayanlara Pcr Testi̇ Zorunluluğu Geti̇ri̇ldi̇

Covid-19 salgınına karşı aşılama süreci hızla devam etmekteyken 19 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı tarafından aşı olmayan kişilerden belirli faaliyetlere katılımları öncesinde PCR testi yapılmasının talep edileceği belirtildi. 20 Ağustos 2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayımlanarak aşı olmayanların belirli faaliyetlere katılımına ilişkin kurallar getirildi.

Aşı Olmayanların Topluluk Halinde Gerçekleştirilen Faaliyetlere Katılımı
 
6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi topluluk halinde gerçekleştirilen faaliyetlere katılımda 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testinin ibraz edilmesi ya da Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre hastalığın geçirildiğinin gösterilmesi zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda kişilerin aşılı olup olmadıkları işletmeciler ya da organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kontrol edilecek aksi takdirde faaliyete katılım sağlanamayacaktır.
 
Aşı Olmayanların Toplu Ulaşım Araçlarıyla Gerçekleştirecekleri Şehirlerarası Seyahatler
 
Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunması zorunluluğu getirilmiştir. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı olup olmadıkları kontrol edilecektir. Aşısız olanların ya da Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre geçirilmiş hastalığı bulunmayanların veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testini ibraz etmeleri gerekecektir. Hastalığı geçirmemiş ve aşılı olmayan kişilerin negatif PCR testi bulunmuyor ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecektir.

Aşı Olmayanların Eğitim Faaliyetlerine Katılımda Belirsizlik
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Ağustos 2021 tarihinde aşı olmayan ilköğretim, lise ve üniversite öğretmen ve okul personelinin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırmalarının zorunlu kılınacağını, üniversite öğrencilerinden ve üniversite çalışanlarından düzenli test yaptırmalarının isteneceğini belirtmiştir. Yayınlanan genelge kapsamında eğitim faaliyetlerine ilişkin herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. PCR testi zorunluluğunun kapsamına ve uygulama sıklığına ilişkin kurallara ilişkin henüz herhangi bir karar bulunmamaktadır. Konuya ilişkin ayrıntılar yayınlanacak karar sonrasında önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiyi Tecrübeyle Güce Dönüştürüyoruz…