ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER İÇİN UYGULANACAK ASGARİ %15 KÜRESEL KURUMLAR VERGİSİ KARARI - Sistem Global Danışmanlık
Sistem Global Danışmanlık Emekli̇li̇kte Yaşa Takilanlar İçi̇n Çalişmalar Başliyor
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR
2 Kasım 2021
Sistem Global Danışmanlık Hamle Di̇ji̇tal Dönüşüm Çağrisi Ön Başvuru Tari̇hi̇ Uzatildi!
HAMLE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI ÖN BAŞVURU TARİHİ UZATILDI!
4 Kasım 2021
Sistem Global Danışmanlık Emekli̇li̇kte Yaşa Takilanlar İçi̇n Çalişmalar Başliyor
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR
2 Kasım 2021
Sistem Global Danışmanlık Hamle Di̇ji̇tal Dönüşüm Çağrisi Ön Başvuru Tari̇hi̇ Uzatildi!
HAMLE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI ÖN BAŞVURU TARİHİ UZATILDI!
4 Kasım 2021

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER İÇİN UYGULANACAK ASGARİ %15 KÜRESEL KURUMLAR VERGİSİ KARARI

Sistem Global Danışmanlık Çok Uluslu Şi̇rketler İçi̇n Uygulanacak Asgari̇ %15 Küresel Kurumlar Vergi̇si̇ Karari

İtalya’nın Roma şehrinde gerçekleştirilen G-20 Zirvesi kapsamında görüşmeler 31.10.2021 tarihinde tamamlanmış olup; kararlar içerisinde çok uluslu şirketler için alınan küresel vergi kararı da sonuca bağlanmıştır.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023’ten itibaren en az %15 oranında vergilendirilmesine yönelik geçmişte birçok görüşmelerde bulunmuş, 08.10.2021 tarihinde uluslararası vergi reformu kapsamında bu uygulamanın 136 ülke tarafından kabul edilerek 2023’ten itibaren en az %15 oranında vergilendirilmesine yönelik anlaşmaya varıldığını duyurmuştur.

Ayrıca OECD küresel vergi oranı kapsamındaki açıklamalarında, küresel satışları 20 milyar euronun ve karlılığı %10’un üzerinde olan çok uluslu şirketlerin yeni kurallar kapsamında olacağı belirtilmiş, %15 olarak belirlenmiş küresel asgari kurumlar vergisi oranının ise geliri 750 milyon euronun üzerinde olan şirketler için geçerli olacağı ve yıllık yaklaşık 150 milyar dolar ek küresel vergi gelirinin elde edileceğinin tahmin edildiği ifade edilmişti.

31.10.2021 tarihinde Roma’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi kapsamında alınan kararlar ile OECD tarafından anlaşmaya varılan küresel vergi oranı da karara bağlanmıştır. Bu doğrultuda çok uluslu şirketler 2023’ten itibaren faaliyette bulundukları ülkelerde en az %15 kurumlar vergisine tabi tutulacaktır.

Böylece dünyanın en büyük ve en karlı 100’e yakın çok uluslu şirketinden elde edilen 125 milyar dolardan fazla karın dünya çapında ülkelere yeniden tahsis edileceği belirtilmiş, söz konusu şirketlerin faaliyet gösterdikleri yerlerde adil bir vergi payı ödemelerinin ve kar elde etmelerinin sağlanacağı aktarılmıştır. Ayrıca anlaşma ile vergi rekabetini ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. 

Bu karar Türkiye için olumlu bir karar olup, merkezi veya işyeri Türkiye’de olmadığı için vergilenemeyen küresel şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları vergilendirilerek, önemli bir kaynak girişi sağlanacaktır.

Her türlü soru ve görüşleriniz için bizlere info@sistemglobal.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgiyi Tecrübeyle Güce Dönüştürüyoruz…