İrlanda Şirket Kuruluşu Kılavuzu - Sistem Global Danışmanlık
Yasad-Ac-06.06.23
Türkiye Yazılım Ekosistemine Genel Bakış
7 Haziran 2023

İrlanda Şirket Kuruluşu Kılavuzu

#İrlanda #şirketkuruluşu #işyapmasüreçleri #İrlandavergisistemi

İrlanda, elverişli vergi rejimine ek olarak, genç, iyi eğitimli bir işgücüne sahip olmaktan, AB Tek Pazarı ve Euro Bölgesi üyesi olmaktan ve istikrarlı bir iş yanlısı hükümete sahip olmaktan yararlanmaktadır. IMF verilerine göre 2022 yılında 5,09 milyon kişi ile dünyada 116. sırada yer alan İrlanda nüfusunun 2027 yılında 5,32 milyon kişi olacağı tahmin edilmektedir. 2020 yılında İrlanda ekonomisinin en önemli sektörleri sanayi (%38,3), bilgi ve iletişim (%17,4) ve kamu yönetimi, savunma, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri (%10,5) olmuştur.

AB içi ticaret, İrlanda'nın ihracatının %41'ini oluştururken (Belçika ve Almanya %11), AB dışında %30'u Amerika Birleşik Devletleri'nden ve %9'u Birleşik Krallık'tan oluşmaktadır.

 İthalatın %38'i AB Üye Devletleri'nden (Fransa %11 ve Almanya %9), AB dışından %27'si Birleşik Krallık'tan ve %13'ü Amerika Birleşik Devletleri'nden gelmektedir.

 Kurumlar vergisi %12.5 iken, “bilgi kutusu planı” kapsamında, araştırma ve geliştirmede yer alan işletmelerin vergileri %6.25’e düşürülmektedir Araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan işletmeler için bir diğer teşvik, %25 iade edilebilir vergi kredisidir. Ayrıca, araştırma ve geliştirme iş faaliyetleri için de hibeler mevcuttur.. 70 ülkede Geniş vergi anlaşması ağına sahiptir.

Raporu İndirmek için Tıklayın

Bu ürünlerimize de göz atmak ister misiniz?

eDanışman ile Şirketinizi Büyütmek Artık Çok Kolay

Doğru ve Güncel Hukuki Belgeni Dakikalar İçinde Oluştur

Firmanız Ar-Ge ve Fon Mekanizmalarından faydalanabilir mi?

Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Yönetim Yazılımı

Kendi uyumunuzu yapmanın kolay ve güvenilir yolu,